مصاحبه با داوود درخشان بازرس سندیکا؛ چرخش ذائقه مشتری به سمت خرید آنلاین

99. 11. 14
بازدید: 2472

 

تحولات ناشی از شیوع ویروس کرونا موجب تغییر نگرش مشتری و افزایش فعالیت مجازی و خریدهای آنلاین شده است و به نوعی ذائقه مشتری تغییر کرده است.

به گزارش روابط عمومی سندیکا، داوود درخشان بازرس سندیکا با بیان اینکه طولانی شدن شیوع ویروس کرونا تبعات بسیاری به دنبال داشته به اثرات تورم تحریم و تورم کرونایی اشاره کرد و گفت: افزایش شدید نرخ ارز در خرید مواد اولیه و اجرای تعهدات شرکت ها را دچار چالش کرده است؛ بازار ظرفیت افزایش قیمت لحظه ای را نداشت و با بالارفتن قیمت ارز تحریم ها هم اوج گرفت و تنها در سال 2020 بالغ بر 17 بانک جدید تحریم شدند. ارسال ارز و خرید قطعات با مشکلات عدیده ای روبرو شد.

او افزود: اگر تنها به شرکت های تولیدی توجه کنیم کمبود مواد اولیه و تجهیزات مشهود است. شرکت ها با کاهش فروش روبرو بودند که این منجر به رکود و کاهش تولید می شود و در نتیجه کاهش سرمایه گذاری را به دنبال دارد.

درخشان به برخی از مشکلاتی که در این دوره شرکت ها با آن مواجه هستند اشاره کرد و گفت: محدودیت امکانات لجستیکی به دلیل محدودیت تردد که در بازه ای از زمان روی داد. همینطور تعدیل و کاهش نیروهای کار، افسردگی و بی انگیزگی تیم‌ها که سرعت رشد کارها را با کندی مواجه کرد. عدم فروش و کاهش نقدینگی عقب افتادن دیون، مالیات و تامین اجتماعی، افزایش هزینه‌های ثابت و هزینه‌های تحمیلی به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی ناشی از شیف بندی پرسنل همه منجر به افزایش بدهی شرکت ها شده است.

او از لحاظ نشدن عامل کرونا در بند فورس ماژور در قراردادها گلایه کرد و گفت: شرکت ها مجبور هستند تعهداتشان را طبق قرارداد عمل کنند ولی اغلب به دلیل مشکلات ناشی از شیوع کووید 19 با تاخیر مواجه شدند؛ بسیاری از کارفرماها شیوع ویروس را به عنوان فورس ماژور قبول ندارند و این هزینه ای بر هزینه های بی شمار شرکت ها اضافه میکند.

 

قاچاق کالا جذاب شده است

بازرس سندیکای شناسایی و مکانیابی رادیویی، با بیان اینکه جذابیت قاچاق کالا افزایش یافته است و این تاثیر منفی روی تولید و اقتصاد کشور دارد، گفت: تولیدکننده باید مواد اولیه را به طور مستقیم یا غیرمستقیم از بازار داخلی یا از طریق واردات تامین کند ولی وقتی جنسی به صورت قاچاق وارد کشور می شود توسط توزیع کننده ها در کشور پخش می شود و تولیدکننده امکان رقابت با این محصولات بی‌کیفیت را ندارد و از سوی دیگر به دلیل تقلبی بودن این اجناس اعتماد عمومی هم در جامعه لطمه می خورد و صدمات آن باز هم متوجه تولید کننده داخلی است.

او با گلایه از نبود نظارت بر کالاهای تقلبی و اصل گفت: در مباحث قیمت‌گذاری نظارت‌هایی تعریف شده و تا حدودی هم رعایت می‌شود ولی در زمینه اصل بودن و کالاهای تقلبی هیچ نظارتی وجود ندارد.

 

چالش های دولت

درخشان سپس با بیان اینکه دولت هم در شرایط فعلی با مشکلات عدیده‌ای روبرو است، گفت: هزینه‌های درمانی، کسری بودجه و کاهش درآمدهای مالیاتی، کاهش درآمدهای ناشی از صادرات و همچنین تعدیل نیروی شرکت‌ها و پیگیری افراد برای دریافت بیمه بیکاری از جمله مشکلاتی است که این روزها دولت با آنها مواجه است.

او با اشاره به اینکه اقتصاد یک زنجیره به هم پیوسته است، گفت: وقتی دولت مطالبات شرکت ها را پرداخت نکند، شرکت ها نیز برای پرداخت دیون خود به دولت با مشکل مواجه می شوند.

به گفته وی، تحریم ها هم مزید بر علت شده است در گذشته تورم تحریم داشتیم الان با پدیده تورم کرونایی هم روبرو هستیم.

 

چرخش ذائقه مشتری در خرید

درخشان به شرکت‌ها ابتکار در بازاریابی و فروش و ایجاد زیرساخت‌های ICT را توصیه کرد و گفت: تحول بین‌المللی ناشی از شیوع ویروس کرونا موجب تغییر نگرش مشتری و افزایش فعالیت مجازی و خریدهای آنلاین شده است؛ به نوعی ذائقه مشتری تغییر کرده است.

او با تاکید بر اینکه دیدگاه‌های مردم از خرید و فروش سنتی به آنلاین چرخش داشته است، گفت: بسیاری از شرکت های دانش بنیان در این عرصه موفق عمل کردند و همین شوق و استقبال برای دانش بنیان شدن را بیشتر ساخته است. فرصتی است تا شرکت ها و کارخانه ها به بازسازی و نوسازی زیرساخت های ICT و تامین امنیت سایبری توجه کنند.

 

صادرات کلید خروج از بحران هاست

درخشان با تاکید بر اینکه شاه کلید خروج از بحران اقتصادی، توجه به صادرات است، گفت: درآمدهای دلاری می‌تواند شرایط اقتصادی متفاوتی را رقم بزند. در این زمینه انتظار داریم که دولت حمایت کند و فقط به ارائه تسهیلات اکتفا نکند. توسعه دیپلماسی اقتصادی دولت می تواند بازارهای بین المللی جدید را کشف و بازارهای قبلی را حفظ کند.

به گفته وی، نماینده های حقوقی دولت می توانند به بخش خصوصی آموزش بدهند. حتی در بسترسازی زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مانند نمایشگاه های آنلاین و فیزیکی، توسعه روابط با کشورهای منطقه و دنیا دولت میتواند نقش موثری بازی کند.

درخشان با یادآوری اینکه در حوزه فناوری و فنی مهندسی بازار خوبی در کشورهای همسایه وجود دارد، گفت: در کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و سوریه فرصت های تجاری بسیار خوبی وجود دارد.

 

ایفای نقش در زنجیره تامین بین المللی

درخشان با بیان اینکه باید در زنجیره تامین ارزش‌های بین المللی نقشی را بر عهده بگیریم، افزود: در عرصه بین‌المللی پس از اتفاقی که برای چین افتاد، کشورها به این نتیجه رسیدند که نباید به یک تامین کننده اتکا کنند. اغلب کشورهای در حال توسعه مانند ویتنام، میانمار و هند زنجیره تامین کشورهای دیگر هستند. ایران هم با توجه به کاهش شدید نرخ ارز پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به تامین کننده زنجیره ارزش در دنیا را دارد و اکنون زمان خوبی برای این مسئله به شمار می رود.