مدیران شهری ناگزیرند از روش‌های هوشمندسازی استفاده کنند

00. 08. 23
بازدید: 4632

مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران با همکاری سندیکای شرکت های شناسایی و مکان یابی رادیویی و مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، درصدد است در زادروز ابونصر فارابی در آذرماه رویداد “روز ملی شهر هوشمند ۱۴۰۰” را برگزار کند.

به گزارش روابط عمومی سندیکای شرکت های شناسایی و مکان یابی رادیویی، دبیرکل مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران در رابطه با این رویداد گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر چیزی در حدود 50 درصد جمعیت جهان در کلانشهرها زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2050 این رقم به 70 درصد برسد، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که جمعیت شهری رو به افزایش است.

سحر بنکدارپور تصریح کرد: این افزایش، مدیران شهری را به استفاده از روش‌های هوشمندسازی ناگزیر می‌کند. بنابراین، همانطور که اکنون بسیاری از کلانشهرهای جهان این نوع مدیریت را آغاز کرده‌اند، ما هم ناچاریم به این روش‌ها رو بیاوریم. این در حالیست که در ایران متاسفانه خیلی دیر متوجه این نیاز شده‌ایم و از شهرهای پیشرفته دنیا عقب هستیم.

دبیر سندیکای شرکت‌های شناسایی و مکان‌یابی رادیویی اظهار کرد: از آنجا که، این سندیکا با توجه به ماهیتی که دارد و فعالیت‌هایی که بر مبنای آن انجام می‌دهد، نزدیکترین جایگاه را به هوشمندسازی حوزه حمل‌ونقل شهری دارد و همچنین مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه که در شاخه‌ها و زیرشاخه‌های مرتبط با هوشمندسازی شهری فعالیت می‌کنند را در زیر مجموعه خود جای داده، بر آن شدند تا رویدادی را در حوزه هوشمندسازی مدیریت شهری برگزار کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مرکز تحقیقات شهر هوشمند با توجه به ماهیت و رسالتی که دارد پیشنهادی مبنی بر همکاری مجموعه‌های ذکر شده مطرح کرد و پس از رایزنی‌های فراوان مقرر شد که مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، سندیکای شرکت‌های شناسایی و مکان‌یابی رادیویی و مرکز تحقیقات شهر هوشمند اقدام به برگزاری رویدادی با عنوان نخستین رویداد ملی شهر هوشمند کنند.

بنکدارپور افزود: در این میان، تعدادی پیش‌نشست در حوزه‌های مختلف شهری برگزار شد که در آنها وضعیت شهرهای ایران نسبت به وضعیت شهرهای پیشرو در این حوزه  بررسی شد و مدعوین حاضر در این پیش‌نشست‌ها که هریک از متخصصان حوزه خود هستند برای تحقق شهر هوشمند پیشنهادهایی را ارائه کردند.

وی تاکید کرد: خروجی مجموع این پیش نشست‌ها در روز رویداد اصلی که 4 آذرماه در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار خواهد شد، ارائه می‌شود. علاوه بر این، در این رویداد سخنرانان و متخصصان داخلی و خارجی از تجارب خود می‌گویند و انتقال تکنولوژی در این حوزه صورت خواهد گرفت.

بنکدارپور خاطرنشان کرد: در این رویداد استارت‌آپ‌ها و تیم‌های ایرانی هم حضور دارند و امیدواریم هم‌رسانی‌هایی نیز در راستای پیشبرد اهداف این رویداد که همانا تحقق شهرهای هوشمند در کشورمان است، صورت گیرد.