ایریسا

ایریسا

اکبر گل بو

شرکت بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون (ایریسا) در سال ۱۳۷۱با اهداف استراتژیک ملی که حاکی از تفکرات مدیریت وقت وزارت صنایع و معادن و مدیران ارشد فولاد مبارکه بود و به منظور انتقال فناوری اتوماسیون صنعتی و سیستم های اطلاعاتی که در طی طرح ایجاد و راه اندازی مجتمع فولاد مبارکه از کشورهای اروپایی وارد ایران شده بود، تشکیل گردید.

همزمان با تشکیل شرکت، نزدیک به حدود 100 نفر از کارشناسان و متخصصین مجتمع فولاد مبارکه، که تجربه پیاده‌سازی سیستم‌های اطلاعات مدیریت و اتوماسیون صنعتی، طرح عظیم فولاد مبارکه را از طریق همکاری با شرکت‌های اروپایی نظیر GTI، ILVA ،SIEMENS کسب نموده بودند، شرکت ایرسا را بنیان نهادند.

با گذشت حدود ربع قرن از فعالیت شرکت ایریسا، این شرکت توانسته است به نحو احسن تجربیات خود را به سایر صنایع و سازمان‌های کشور انتقال دهد و در همین راستا ضمن جلب اعتماد مشتریان، تعداد کارشناسان و متخصصین خود را با بکارگیری شایسته‌ترین دانش‌آموختگان دانشگاه‌های مطرح کشور به چندین برابر افزایش دهد.

انواع مجوزهای دریافتی و رتبه بندی آنها:

• ISO 9000 / Tick IT

• عضو شورای عالی انفورماتیک کشور (دارای رتبه یک)

• عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

• عضو انجمن صنفی شرکت‌های توماسیون صنعتی

• عضو انجمن مهندسان کنترل و ابزار دقیق

• عضو انجمن خدمات مهندسی استان اصفهان

 

الف) سیستم شناسایی: اساس این سیستم بر بکار گیری فن آوری RFID در محیط های نفتی و با ویژگی های منحصر بفرد انبار نفت و جهت شناسایی و مدیریت مکانیزم های شناسایی نفتکش‌ها، شناسایی رانندگان و صدور و کنترل کارت بارنامه انجام شده است

ب) شبکه: با توجه به نقش اساسی زیر ساخت در فراهم سازی امکان بهره برداری موثر از سیستم های نصب شده و بر اساس نیاز های کنونی و رعایت توسعه های آتی ، شبکه LAN بصورت کاملا Redundant و با استفاده از Backbone فیبر نوری بصورت رینگ و استفاده از دکل های Wireless جهت پشتیبان دوم طراحی ، تامین تجهیزات و اجرا گردید.

ج) نرم افزار: در این قسمت از پروژه کلیه نرم افزارهای مورد نیاز انبار نفت پیاده سازی می شود. این نرم افزار بر مبنای متدلوژی RUP و با ابزار .NET توسعه یافته و در بخش‌هایی از آن از الگوریتم‌های هوشمند جهت تصمیم گیری بهبنه استفاده شده است.
پروژه طراحی، تامین تجهیزات، پیاده سازی، راه اندازی و بهره برداری اتوماسیون صنعتی ، ابزاردقیق و فانکشنهای مانیتورینگ جایگاههای شرکتی شماره ۱ و ۴ و ۵ – شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه اصفهان این پروژه در ارتباط با تبصره ۱۳ قانون بودجه مبنی بر سازمان‌دهی حمل و نقل و بهینه سازی مصرف سوخت تعریف شده است که هدف آن استقرار سیستم شناسایی و کنترل تانکر تخلیه، سیستم شناسایی و کنترل بارنامه الکترونیکی، سیستم اندازه گیری حجم و دمای مقدار فرآورده تخلیه شده و سیستم اندازه گیری مقدار فرآورده فروش رفته از طریق تلمبه ها در حین تخلیه و سیستم کنترل پمپ‌های مخازن بوده و همچنین ارتباط نتایج سیستم‌های شناسایی و اندازه گیری نصب شده با مرکز نیز از خواسته های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد. در یکی از زیر پروژه های برنامه مذکور مبحث اتوماسیون مخازن و جایگاه‌های سوخت مطرح گردیده است که در فاز نخست اتوماسیون جایگاه‌ها، اتوماسیون سه جایگاه شرکتی منطقه اصفهان، جهت اجرا و راه اندازی پس از برگزاری مناقصه به شرکت ایریسا محول گردید و پس از اتمام موفقیت آمیز اتوماسیون این سه جایگاه عملیات ۲۵۰۰ جایگاه سوخت دیگر در سراسر کشور پیگیری خواهد شد . با اجرای این پروژه و تلفیق آن با پروژه ملی کارت هوشمند سوخت میزان ورودی و خروجی جایگاه‌ها به مقدار قابل ملاحظه ای تحت کنترل در آمده و مبنای تسویه حساب، موجودی مخازن و تمام محاسبات مقداری و ریالی عرضه سوخت خواهد بود . یکی از مسائل مهم این پروژه‌ها در مراحل طراحی ، تامین تجهیزات و پیاده سازی وجود گازهای قابل اشتعال در محوطه انبار و وجود خطر آتش سوزی و انفجار دراین محوطه می باشد. به همین دلیل تجهیزات مورد استفاده سازگار با محیط های نفتی و برآورده کننده استاندارد محیط EX انتخاب و نصب و راه اندازی شده اند.

طراحی و ساخت سخت افزار
طراحی و تولید نرم افزار
سامانه های RFID
شبکه و زیرساخت و سخت افزار
اتوماسیون صنعتی