کاربردهای بلاک‌چین

00. 07. 20
بازدید: 281

 

کاربردهای بلاک‌چین

بلاک‌چین پایگاه داده‌ای است که دو خاصیت مهم دارد؛ نخست اینکه داده‌ای که وارد بلاک‌چین شده است به هیچ وجه امکان تغییر و پاک شدن آن وجود ندارد. دوم اینکه هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند بلاک‌چین را در اختیار خود داشته باشد، بلکه چند صد هزار کاربر این دسترسی را دارند. هر اطلاعاتی که بخواهد وارد بلاک‌چین شود، پخش می‌شود.

و باید به همه اعلام شود تا هر کدام از کاربران آن را به مرور زمان تأیید کنند. در اینجا به بررسی پنج کاربرد اصلی بلاک‌چین می‌پردازیم که می‌تواند زندگی آینده افراد را متحول کند.

 

1- قراردادها

بلاک‌چین تأثیر بسزایی بر نحوه انجام کسب‌و‌کارها و روش سرویس‌دهی بین کسب‌وکارهای مختلف دارد. با استفاده از فناوری بلاک‌چین تمام قراردادهای تجاری تبدیل به قرارداد هوشمند می‌شوند و برخلاف قراردادهای موجود، در قراردادهای هوشمند کد برنامه‌نویسی توسط بلاک‌چین اجرا می‌شوند و بسیار جالب است که بدانید امکان تغییر و پاک شدن ندارد. بنابراین بعد از اینکه اجرای قرارداد آغاز می‌شود، هیچ‌کس نمی‌تواند بند جدید به آن اضافه کند یا با تصویب قانونی جدید، افراد را از حق خود محروم کند.

برای مثال شما می‌خواهید قطعه موسیقی خود را به شخصی بفروشید؛ اما از کجا مطمئن خواهید بود که شخص خریدار پول را به شما پرداخت خواهد کرد؟ همین‌طور خریدار از کجا مطمئن باشد که در ازای پرداخت پول، موسیقی مورد نظر خود را دریافت خواهد کرد؟ یک قرارداد هوشمند ضمانت می‌کند که خریدار بعد از پرداخت قطعه موسیقی مورد نظر خود را دریافت خواهد کرد، بدون اینکه مجبور باشد به وب‌سایت یا شرکت دیگری اطمینان و یا حتی مراجعه کند.

2- پرداخت

اگر تجارت شما نیازمند پرداخت بین کشوری است، فناوری بلاک‌چین به کمک شما خواهد آمد. یکی از بزرگ‌ترین رویاهای بلاک‌چین این است که روزی جایگزین پول متداول شود که البته زمان بسیار زیادی نیاز است تا این اتفاق به حقیقت بپیوندد. اما هم‌اکنون شما می‌توانید از طریق بلاک‌چین در چند دقیقه از هر کجای دنیا که خواستید پول منتقل کنید و یکی دیگر از مزایای آن این است که شما دیگر نیاز ندارید موجودی خود را در بانکی خاص نگه دارید یا به آن بانک پول واریز کنید.

3- استخدام

از دیگر کاربردهای فناوری بلاک‌چین می‌توان به این مورد اشاره کرد که فرایند اعتمادسازی با هزینه کمتری انجام خواهد شد. به این ترتیب شما با ثبت پرونده کاری بین کارمند و کارفرما به‌طور کامل از صحت سوابق هر فرد باخبر شده و برای استخدام و سنجش کیفیت کارمند و کارفرما دیگر نیاز به استعلام و بررسی سوابق نخواهد بود؛ زیرا اطلاعات برای هر کارفرما و کارمند قابل مشاهده است و به هیچ وجه امکان دستکاری در آن وجود نخواهد داشت.

4- ذخیره ابری (کلاد)

بیش از ۶۴ درصد شرکت‌ها اطلاعات خود را روی ابرها (Cloud Storage) ذخیره می‌کنند. ذخیره‌سازی اطلاعات روی یک وب‌سایت ریسک بسیاری دارد و ممکن است در صورت هک اطلاعات ارزشمند از بین برود، درحالی‌که استفاده از سرویس‌های ابری باعث می‌شود اطلاعات شما برای همیشه حفظ شود. نکته دیگر اینکه شما باید به آن شرکت اعتماد کرده باشید تا از اطلاعات شما استفاده نکند. بلاک‌چین از آن‌جا که امکان ‌تغییر در آن وجود ندارد و رمزنگاری شده و در بین هزاران کاربر پخش شده است، امکان هک و تغییر در آن نخواهد بود. همچنین اطلاعات شما را به هزاران قسمت کوچک‌تر تبدیل می‌کند که با به‌هم پیوستن این بسته‌های کوچک اطلاعات شما همیشه قابل دسترس است.

5- تأیید هویت و سیستم رأی‌گیری

یکی دیگر از کاربردهای فناوری بلاک‌چین تأیید هویت است. کارت ملی هر کشور را در نظر بگیرید، اطلاعات آن در یک‌جا ذخیره شده و قابل جعل است. همچنین فقط در یک کشور صادر شده و مورد قبول کشور دیگری نخواهد بود. حال اگر اطلاعات افراد در بلاک‌چین ذخیره شود، دیگر افراد سودجو و تبهکار نمی‌توانند از آن سوءاستفاده کنند؛ زیرا کلید آن دست فرد است که به روش‌های بسیار امن می‌توان این کلید را غیرقابل سرقت کرد.

داشتن شناسنامه دیجیتالی فواید بسیاری دارد. از جمله دیگر ویژگی‌های فناوری بلاک‌چین در این حوزه می‌توان به سیستم رأی‌گیری اشاره کرد. اگر برای سیستم رأی‌گیری از فناوری بلاک‌چین استفاده شود نتایج قابل مشاهده است و امکان تقلب و تغییر نتایج غیرممکن خواهد بود. با این روش می‌توان در مورد هر موضوعی از مردم رأی‌گیری کرد و تصمیم‌گیری جمعی به‌صورت کاملاً امن گرفته شود.

به نظر شما کدام‌یک از کاربردهای فناوری بلاک‌چین بیشترین فرصت را برای رشد و توسعه کسب‌و‌کارهای داخلی در پی خواهد داشت؟ آیا با بلاک‌چین می‌توانیم از نظر اقتصادی شاهد رشدی چشمگیر باشیم؟

 

mag.arzplus.com