سندیکای شرکت های شناسایی و مکان یابی رادیویی (RPICS)

با سندیکا بیشتر آشنا شویم...

اهداف و چشم انداز

اهداف و چشم انداز

اهداف و چشم انداز

اهداف، چشم انداز، ماموریت، برنامه های راهبردی و برنامه های عملیاتی سندیکای شرکت های شناسایی و مکان یابی رادیویی به شرح ذیل در اختیار عموم قرار می گیرد.
اعضای سندیکا

اعضای سندیکا

اعضای سندیکا

لیست اعضای محترم سندیکای "شرکت های شناسایی و مکان یابی رادیویی" جهت اطلاع و نیز آشنایی با خدمات و محصولات هریک در اختیار عموم قرار داده شده است.
مزایا و شرایط عضویت

مزایا و شرایط عضویت

مزایا و شرایط عضویت

مشارکت و همفکری، هم افزایی مثبت به دنبال خواهد داشت، پس با عضویت در اتحادیه و یا سندیکای صنفی خود، باعث رشد و بالندگی صنف خود خواهیم شد.
فرم الکترونیکی عضویت

فرم الکترونیکی عضویت

فرم الکترونیکی عضویت

برای ارسال درخواست عضویت خود در این سندیکا، شما عزیزان می توانید از فرم الکترونیکی قرارداده شده استفاده نموده و اطلاعات خود را ارسال نمایید.

تابلوی اعلانات سندیکا

1402/03/16| 15:00 الی 17:00
1402/03/21| 9:30 الی 11:00
1402/04/04| 9:30 الی 11:00

چهارمین نمایشگاه و کنفرانس بین المللی شهر هوشمند از تاریخ 11 الی 13 تیرماه 1402 در محل مصلی امام خمینی ...

163

گردهمایی صمیمانه سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی با حضور اعضای قدیمی و جدید این تشکل و با هدف تبادل...

259

براساس اعلام رئیس هیات نظارت اتاق بازرگانی تهران 40 نفر از میان 169 کاندیدای اتاق بازرگانی تهران به عنو...

881

همایش یک روزه «کرمانشاه هوشمند» با موضوع کاربرد هوش مصنوعی در شرکت‌های تعاونی با حضور جمعی از مسئولان ا...

1073

اولین جلسه شورای راهبردی چهارمین نمایشگاه شهر هوشمند ایران با هدف تعیین راهبردها و سیاست های علمی و اجر...

1894

با توجه به انتخاب شهر کرمانشاه به عنوان پایلوت اجرای طرح هوشمند سازی،اسفندماه رویدادی در این حوزه برگزا...

1349

جهت دانلود و دریافت فایل نشریه اینجا کلیک ن...

747

جهت دانلود و دریافت فایل نشریه اینجا کلیک ن...

657

جهت دانلود و دریافت فایل نشریه اینجا کلیک نمایید....

688

جهت دانلود و دریافت فایل نشریه اینجا کلیک ن...

668

جهت دانلود و دریافت فایل نشریه اینجا کلیک ن...

673

جهت دانلود و دریافت فایل نشریه اینجا کلیک نمایید....

862

سامانه ناوبری ملی با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی می شود

98. 08. 22
بازدید: 1476

سامانه ناوبری ملی با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی می شودسامانه ناوبری ملی با مشارکت فعالان بخش خصوصی در بخش تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرا ایجاد خواهد شد. در این نشست بررسی الزامات ایجاد ناوبری ملی کشور صورت گرفت که در ادامه مطلب خواهیم خواند: 

نشست بررسی الزامات ایجاد ناوبری ملی کشور با حضور مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران، شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، نصرالله جهانگرد رئیس کارگروه ارتباطات و خدمات ماهواره ایی شورای عالی فضایی، افشین کلاهی رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق ایران و رئیس سندیکای مکانیابی و شناسایی رادیویی و اعضای سندیکا برگزار شد.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، با بیان اینکه مصالح ملی، ما را به سمت ایجاد سامانه ناوبری ملی سوق داده است، افزود: در همین راستا تفاهم نامه سه جانبه ای با مشارکت وزارتخانه های دفاع، راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال امضاست.

آدم نژاد سامانه ناوبری ملی را از سه جنبه حایز اهمیت دانست و گفت: در ابتدا باید نیاز کشور را در گروه های مختلف در بخش های حمل و نقل، ترافیک، ایمنی، خدمات، امنیت، کشتی رانی احصا کنیم که البته بخشی از این موارد در سازمان فضایی پیگیری شده و به اقدامات خوبی منجر شده است.

وی افزود: نکته دوم تجاری سازی است و باید روش های تامین مالی و سرمایه گذاری را سنجید و اینکه چه مقدار از هزینه ها را دولت باید تامین کند. بخش خصوصی چه نقشی را می تواند در این فرآیند ایفا کند. این بخش نیز با حضور و توانمندی و تجربیات آقای کلاهی و شرکت های بخش خصوصی که در این زمینه فعال هستند مهیا است.

به گفته وی نکته سوم، پلتفرمی است که باید اجرا و عملیاتی سازی شود. که به این نشست مرتبط نیست و در تفاهم نامه به آن پرداخته می شود.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به دیدگاه های مختلفی که در زمینه راه اندازی سامانه ناوبری ملی وجود دارد، گفت: با وجود اینکه گروهی معتقدند بهتر است به جای اختراع دوباره چرخ از سامانه های موجود در دنیا استفاده کنیم ولی بررسی میدانی که روی کشورهای مختلف دنیا انجام شده، نشان میدهد کشورهای مدعی همه در برهه ای از زمان سامانه داخلی ناوبری خود را راه اندازی کردند، یا به فکر راه اندازی آن هستند. ما هم در کشور این سامانه را به عنوان یک برنامه بلندمدت ولی مورد نیاز میدانیم و در وزارت راه و شهرسازی آمادگی داریم بعد از امضای تفاهم نامه سه جانبه اقدامات لازم و ضروری را انجام دهیم.

رئیس سازمان فضایی ایران نیز در ادامه با اشاره به برنامه ۱۰ ساله کشور تا سال ۱۴۰۴ گفت: هفت سرفصل در نقشه راه فضایی کشور وجود دارد. یکی از آنها موقعیت یابی و ناوبری است که هم استراتژیک است و هم اقتصاد رو به رشد و وسیعی دارد. به طوریکه طی چند سال گذشته بیشترین رشد را در بخش فضایی در این عرصه داشتیم. در سال ۲۰۱۴ اقتصاد مستقیم آن ۲۹۹ میلیارد دلار و اقتصاد غیرمستقیم ۱۲۰۰ میلیارد دلار است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ اقتصاد مستقیم این بخش به ۴۳۶ میلیارد دلار هم برسد.

براری با بیان اینکه اکنون هم تمام فرآیند صادرات و واردات کشور وابسته به شبکه ناوبری است، افزود: بنابراین مهم ترین اولویت ما این است که تمام برنامه ریزیها در زمینه ناوبری و حمل و نقل را با مشارکت بخش خصوصی و بازیگران اصلی این حوزه که وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی حمل و نقل است به انجام برسانیم.

او با  تاکید بر اینکه بسیار با اهمیت است که سیاست خودمان را در زمینه شبکه ناوبری در دنیا شفاف سازی کنیم، گفت: باید بدانیم می خواهیم شبکه ناوبری ملی را توسعه بدهیم یا نیاز داریم به شبکه ناوبری جهانی ملحق شویم که خدمات پایدار ارائه کند.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه باید مطالعات همه جانبه ای در خصوص نیازها و توانمندی های ملی در این زمینه انجام شود، افزود: شبکه ناوبری زمینی را داریم که مدتی دانشگاه صنعتی مالک اشتر روی آن کار کرده است. غیر از آن شبکه ای دیگری داریم که توسط ثبت احوال و ثبت اسناد مورد استفاده قرار میگیرد. اپراتورها هم میتوانند با اتکا به آنتن های BTS در این زمینه اقداماتی را انجام دهند. علاوه بر آن در حوزه سخت افزار اقدامات کمتری انجام شده ولی در زمینه نرم افزار  نزدیک به ۷۰ شرکت عضو سندیکا فعال هستند.

تشکیل کارگروه مشترک

افشین کلاهی، ضمن خوشامدگویی به معاونین دو وزارتخانه راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: در ابتدا قدردانی میکنم که در ابتدای پروژه نقش بخش خصوصی دیده شده و جایگاهی برای آن تعریف شده است. این فرصت خوبی است که بخش خصوصی تمام تلاش خود را برای ارائه ظرفیت های موجود به کار گیرد.

کلاهی با بیان اینکه نیاز به جلسات بیشتر در قالب یک کارگروه داریم، گفت: اینکه سیستم ناوبری ماهواره محلی ایجاد کنیم یا از سیستم های بین المللی استفاده کنیم مسئله مهمی است. در کشورهای مختلف راه حل های مختلفی به فراخور شرایط و موقعیتشان به کار گرفتند. باید بررسی های بیشتری انجام شود تا حداکثر استفاده را از این بازار بزرگی که به صورت بالقوه موجود است ببریم. در غیر این صورت پروژه های پراکنده و جزیره ای در سازمان های مختلف در حوزه ناوبری بدون توجه به خدمات مورد نیاز سازمان ها و فقط با تاکید بر اصول و نکات فنی شکل میگیرد.

رئیس سندیکا شناسایی و مکانیابی رادیویی افزود: بخش خصوص در چنین پروژه بزرگی در بخش سرمایه گذاری بالادست توان چندانی ندارد ولی در بخش های پایین دست بسیار توانمند و ایده پرداز است و به همین ترتیب پیشنهاد میکنم اپراتور بخش پایین دست، حتما بخش خصوصی باشد ضمن اینکه بخش خصوصی می تواند در تعاملات و مذاکرات بین المللی در این زمینه به دولت یاری برساند.

رئیس کارگروه ارتباطات و خدمات ماهواره ایی شورای عالی فضایی، نیز در ادامه تلاش های انجام شده در زمینه سامانه ناوبری اشاره کرد و گفت: اقداماتی با اتکا به شبکه اپراتورهای تلفن همراه در این زمینه انجام شده است که نیازمند زمان بیشتری برای رفع نواقص است. استفاده از سامانه های بین المللی نیز با محدودیت هایی در سرویس دهی و پایداری سرویس همراه است که امنیت ملی کشور را دخیل میکند.

جهانگرد با پیشنهاد اینکه چهار اپراتور فعال سبدی از خدمات ناوبری به صورت ترکیبی ارائه کنند ، گفت: برای نظارت بر این بخش نیز سازمان تنظیم مقررات رادیویی و سازمان فضایی می توانند با تشکیل کارگروهی مقررات گذاری کنند. با این روش می توان برای میان مدت سامانه های زمین پایه را برای رفع نیازهای کشور توسعه داد تا برای بلند مدت و به صورت همزمان برای ایجاد سامانه ناوبری فضاپایه برنامه ریزی کرد.

در پایان کلاهی به جمع بندی نشست پرداخت و گفت: پروژه سامانه ناوبری ملی باید با مشارکت دولت و بخش خصوصی انجام شود و این امر مستلزم برگزاری جلساتی در قالب یک کارگروه با حضور تمام بازیگران این حوزه برای هماهنگی بیشتر در تصمیم گیری، اجرا و عملیاتی سازی پروژه است.